Над 560 структури на държавната администрация с обща интегрирана информационна система

Интегрираната информационна система на държавната администрация (ИИСДА) ще започне да функционира през месец ноември 2015 г.

Над 560 структури на държавната администрация с обща интегрирана информационна система
Над 560 структури на държавната администрация с обща интегрирана информационна система

 

Това стана ясно на пресконференция, дадена днес в Гранитна зала на Министерския съвет, в която взеха участие представители на Администрацията на Министерския съвет и на фирмите, изпълнителки по проекта.
Началникът на политическия кабинет на заместник министър-председателя по коалиционна политика и държавна администрация Антон Герунов очерта трите основни ползи от реализирането на интегрираната система. Гражданите ще бъдат значително улеснени, когато получават своите услуги от администрацията. Самата администрация ще бъде значително облекчена, както от гледна точка на административни ресурси, така и при комуникацията между различните структури. Допълнително се разширяват и границите на прозрачността за работата на служителите на администрацията.

Интегрираната информационна система ще осигури единен източник на информация за администрацията, услугите и режимите, както и цялостен справочен инструментариум за функционирането на централните и териториалните органи на изпълнителната власт. С внедряването на новата интегрирана система се постига еднократно въвеждане и многократно използване на данните.
Чрез новоизграждащата се ИИСДА ще се постигне пълно взаимодействие между самостоятелно функциониращите системи на централните органи на изпълнителната власт, областните и общинските администрации. Към момента въвеждането на данни става поотделно, в три необвързани една с друга системи: Административен регистър (АР), Система за самооценка на административното обслужване (ССАО) и Информационна система за попълване на отчетните доклади за състоянието на администрацията (ИСПОДСА). Списъкът на унифицираните наименования на административните услуги (СУНАУ), който се поддържа електронно, ще бъде ключова част от функционирането на Интегрираната информационна система. СУНАУ ще се превърне от „списък“ в регистър на административните услуги. Той ще служи като динамичен каталог на услугите, към който ще се обръщат всички останали информационни системи – за тарифи, за определяне на свързани/зависими услуги и др.
Данните в ИИСДА ще се предоставят в отворен машинно-четим формат, в съответствие с ангажиментите за Отворени данни (Директива 2013/37/ЕС) и решението на Съвета за административна реформа за приоритетно отваряне на 119 бази данни. ИИСДА ще работи и във взаимодействие с Единната информационна система за управление на човешките ресурси в държавната администрация (ЕИСУЧРДА).
Предстои промяна на нормативните актове, като е изготвен проект на Наредба за поддържане и ползване на ИИСДА. Регламентират се две нива на контрол върху изпълнението на задълженията за поддържане на информация в регистъра – децентрализиран контрол, осъществяван във всяка административна структура и централизиран контрол от Администрацията на Министерския съвет.
Проектът „Интегрирана информационна система на държавната администрация (ИИСДА) – гаранция за прозрачност и ефективност“ е финансиран по Оперативна програма „Административен капацитет“ 2007–2013 г., приоритетна ос І: „Добро управление“, подприоритет 1.1. „Ефективна структура на държавната администрация“; бюджетна линия: BG051PO002/12/1.1-06. Договор № К12-11-1/26.02.2013 г. между Администрацията на Министерския съвет и Управляващия орган на ОПАК се изпълнява от 26.02.2013 г. до 26.11.2015 г. и е на обща стойност – 1 494 118,99 лв.

Източник: Министерски съвет

Please rate this